Nauka gry na gitarze: gitara jest jednym z naszych ulubionych instrumentów. Możemy grać na niej zawodowo, ale wielu z nas tworzy muzykę z pasji i chęci wypełnienia wolnego czasu. Mówią, że nigdy nie jest za późno na naukę gry na gitarze. Czy rzeczywiście tak jest w praktyce?
Edukacja dziecięca – tak czy nie?
Bez wątpienia najszybciej rozwijającymi się uczniami są dzieci. Niektórzy ludzie zaczynają grać na gitarze w wieku przedszkolnym i chociaż dźwięki, które tworzą, nie są idealne, w ten sposób nabywają pierwszą umiejętność. Domy kultury lub szkoły muzyczne, np. Artyz w Poznaniu https://artyz.pl/poznan/ organizują zajęcia dla dzieci w wieku 5-6 lat. Chcę nauczyć się grać na gitarze. Jeśli zauważymy, że nasze dzieci pasjonują się muzyką, warto zapisać je na takie zajęcia. Weźmy pod uwagę, że przedszkolaki i dzieci w wieku szkolnym chłoną wiedzę jak gąbka. Im szybciej wejdą w świat muzyki, tym lepsze wyniki mogą zacząć osiągać. Jednocześnie powinniśmy zadbać o to, aby nauka była przyjemnością i nie kolidowała z innymi obowiązkami – dotyczy to zwłaszcza dzieci w wieku szkolnym.
Nastoletnia gitarzystka
Młodzi ludzie, którzy nie mają możliwości uczęszczania na zajęcia muzyczne ukierunkowane na naukę gry na instrumencie, bardzo chętnie rozpoczynają naukę gry na gitarze https://artyz.pl/nauka-gry-na-gitarze-szczecin/. Skąd to zainteresowanie? Cóż, przeważnie w tym wieku zaczynamy słuchać poważniejszej, zapewne „dojrzałej” muzyki. Rock był bardzo popularnym gatunkiem podczas Rebelii, w którym gitara odgrywała wiodącą rolę.
Młodzi ludzie chcą być podobni do swoich idoli, więc interesuje ich nie tylko sama muzyka, ale także tworzenie muzyki. Zapisanie dziecka na lekcje gry na gitarze może wydawać się naprawdę dobrym pomysłem z wielu powodów. Po pierwsze, jest to sposób na zdobycie nowych umiejętności. Każda nowa wiedza zachęca do głębszego poznawania świata, co jest niezwykle ważne w tym wieku.
Dodatkowo nauka gry na gitarze uczy logicznego myślenia, refleksu i zastosowania wiedzy teoretycznej w praktyce. Zauważmy, że dzieci efektywnie wykorzystują czas poświęcony na naukę. Gra na gitarze to także sposób na ucieczkę od codziennych problemów towarzyszących młodym ludziom. Jednak podobnie jak w przypadku dzieci, nie wolno nam zapominać, że gra na gitarze to tylko dodatkowa rozrywka. W tym wieku najważniejsze jest zdobywanie wiedzy w szkole, która daje przepustkę do lepszej przyszłości.
Kształcenie dorosłych – czy warto?
Często słyszymy, że wiek nie jest przeszkodą w nauce gry na gitarze. Czy tak samo jest w praktyce? Zwróćmy uwagę, że już w III wieku kolegia oferują zajęcia z gry na instrumentach muzycznych (w tym na gitarze), więc są dla starszych uczniów. Wiek naprawdę nie powinien nas ograniczać, zwłaszcza jeśli zawsze chcieliśmy tworzyć muzykę, ale nigdy nie mieliśmy okazji. Jedynym minusem rozpoczynania edukacji jako osoba dorosła jest to, że robimy to dla siebie, a nie dla kariery czy pieniędzy.
Nauka gry na gitarze profesjonalnie zajmuje zwykle wiele lat, ale nie mamy przeciwwskazań, o ile gramy z pasją. Jeśli jest jakieś hobby, za którym tęsknisz na co dzień lub zastanawiasz się, co zrobić z dodatkowym wolnym czasem, warto zapisać się na lekcje gry na gitarze. Świetną opcją jest nauka z dziećmi, niezależnie od tego, czy są małe, czy starsze. Dzięki temu wprowadzaliśmy je w świat muzyki, zdobywając jednocześnie nowe umiejętności.
Jak nauczyć się gry na gitarze?
Bez względu na dokładny wiek, w którym zaczynamy naukę gry na gitarze, wszyscy musimy wykonać to zadanie profesjonalnie. Bardzo ważna jest tutaj systematyczność – gdybyśmy ćwiczyli tylko raz w tygodniu, długo musielibyśmy czekać na odtworzenie naszych ulubionych piosenek. Dlatego opłaca się ćwiczyć co najmniej 3-4 razy w tygodniu, jeśli to możliwe. Uczmy się korzystając z dedykowanego podręcznika dla początkujących. Odczytanie treści nie powinno sprawić nam większego problemu, nawet jeśli do tej pory nie mieliśmy styczności ze światem muzyki.
Oczywiście możemy również wybrać doświadczonych nauczycieli muzyki do nauczania. Są droższym rozwiązaniem, ale są szczególnie dobre dla dzieci i nastolatków. Tutaj samokształcenie niekoniecznie przynosi pożądane rezultaty. Lekcje odbywają się zwykle co tydzień, ale musimy pamiętać, aby ćwiczyć również w domu, ćwicząc to, czego nauczymy się na zajęciach. Pamiętaj, nauka gry na gitarze powinna być zabawą. Nie skupiamy się na wynikach, nie wyznaczamy terminów, do których należy przyswoić określone umiejętności. Takie zachowanie tylko zniechęca nas do dalszej pracy i odbiera całą radość z gry.
Warto uczyć się zawodowo, ale nie obciążaj się niepotrzebnie i nie narzucaj sobie niczego. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku tych, którzy uczą się gry z pasji, a nie z kariery lub chęci wykorzystania tej umiejętności w swojej karierze.
Artyz Szczecin nauka gry na instrumentach |
Mieszka I 62 |
71-011 Szczecin |
882077000 |
www.artyz.pl |