Problemy ze stopami mogą powodować dyskomfort i stale utrudniać poruszanie się. Podologia to profesjonalna diagnostyka schorzeń stóp. Wiele osób nie szuka pomocy u specjalisty, woląc znosić nieprzyjemne doznania przez długi czas, nawet nie podejrzewając, że niewłaściwe rozłożenie obciążenia na stopy prowadzi do patologicznych zaburzeń kręgosłupa i zmian stawowych. Stopa jest dość złożoną strukturą, a problemy ze stopą mogą wpływać nie tylko na biomechanikę ruchu dolnej części ciała, ale także na ogólny stan zdrowia i jakość życia.
Ale podologia może znacznie poprawić jakość życia pacjenta, zwiększając jego mobilność i przynieść realne, widoczne efekty w stosunkowo krótkim czasie od rozpoczęcia leczenia.
Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u podologa?
We współczesnej medycynie badanie i leczenie problemów stóp różni się również w kierunku podologii.
Z jakimi objawami powinienem jak najszybciej zgłosić się do podologa?
- jakikolwiek ból stóp podczas biegania lub chodzenia
- pięta boli, gdy ją naciskasz, a pięta boli, gdy na nią nadepniesz
- drętwienie palców, całej stopy lub jej części
- obrzęk palców lub całej stopy
- ból promieniujący do stóp lub palców
- deformacja, guzek w pobliżu dużego palca
- wrastające paznokcie
- spadająca z łóżka deska rozdzielcza
- odciski, modzele, panierka serowa, popękane pięty, brodawki.
Podologia – jakie choroby diagnozuje?
- Płaskość o różnym stopniu deformacji łuku
- Wzrost kości – ostrogi piętowe (ostrogi kostne na kości piętowej mogą powodować silny ból)
- Haluks w okolicy dużego palca – paluch koślawy, wada powodująca ból i problemy z noszeniem butów, gdy
- Duży palec u nogi przesuwa się i tworzy guzek w okolicy dużego palca
- Łagodny wzrost nerwu podeszwowego (nerwiak Mortona)
- Obrzęk limfatyczny (upośledzony przepływ limfy w stopach, powodujący obrzęk stóp)
- Obrócone lub odwrócone stopy.
Wizyta u podologa – co się dzieje?
Pierwszym etapem wizyty w gabinecie podologicznym jest wywiad, podczas którego specjalista dowiaduje się o zgłaszanych przez pacjenta problemach, kiedy one wystąpiły oraz czy nie ma urazów lub schorzeń przewlekłych. Stopy są następnie badane, a podiatra kontroluje zakres ruchu stawów i sprawdza stan skóry i ból w określonych obszarach. Ostatnio często wykonuje się komputerowe badanie stóp, które pozwala zdiagnozować płaskostopie i odciążyć stopy. Z drugiej strony urządzenia, takie jak mierniki ciśnienia w stopach, mogą identyfikować stopy wklęsłe, guzki, palce młotkowate, stopy wywinięte i inne.
Osoby z cukrzycą muszą również odwiedzać podiatrę, aby zapobiegać stopom cukrzycowym. Jest to powikłanie cukrzycy, takie jak owrzodzenia nóg i rany. Spowodowane jest to zniszczeniem tkanek miękkich, a mikrokrążenie krwi w stopach staje się nieaktywne. Chorobie towarzyszą nieprzyjemne bóle oraz niemożność chodzenia i zakładania butów. Ponadto podiatra zwróci uwagę na skórę nóg, aby określić, czy jest ona delikatna, czy szorstka. Ocenia również anatomię stopy, a oględziny pozwalają zdiagnozować problemy z ukrwieniem nóg. Podiatra pomaga pacjentom pozbyć się obrzęków nóg i krwi w naczyniach krwionośnych. Podczas wizyty ocenił również pracę nerwów obwodowych oraz stan mięśni kończyn. Jeśli odczuwasz skurcze w stopach, powinieneś udać się do podologa.
Poprawa estetyki stóp to również zadanie podologa
Wizyta u tego specjalisty połączona z profesjonalnym obcinaniem paznokci zapewnia ich zdrowy wzrost i zapobiega bólowi wrastających paznokci. Kolejnym ważnym krokiem jest usunięcie martwego naskórka bez uszkadzania zdrowej tkanki. Podiatrzy stosują odpowiednie kosmetyki, które odżywiają, regenerują i nawilżają stopy. Zadbaj o poprawę estetyki stóp, co zapobiegnie przykrym chorobom stóp.
Dlaczego podologia cieszy się coraz większym zainteresowaniem?
Jeśli osoba chodzi boso przez cały rok po nierównym terenie (piasek, kamienie, trawa i inne naturalne powierzchnie), problemy ze stopami nie istnieją. Ale współcześni ludzie żyjący w sztucznych środowiskach odizolowali się i, co najważniejsze, nie dotykali stopami powierzchni. Tak więc w ostatnich latach człowiek porusza się głównie po powierzchniach twardych (parkiet, twarde podłogi, beton, asfalt itp.), często w źle dobranym obuwiu, kierując się niezrozumiałą modą. Według najnowszych danych brak stymulacji receptorów powierzchniowych na podeszwach stóp prowadzi do niedostatecznej ilości informacji w ośrodkowym układzie nerwowym o powierzchni, po której człowiek się porusza lub stoi.
Dlatego konieczność włączenia poszczególnych mięśni i całych grup mięśniowych w proces utrzymania środka ciężkości prowadzi do przeciążenia tych mięśni, przerostu struktur tkanki łącznej i przewlekłego bólu. Warunki te mogą utrzymywać się latami, a nawet dziesięcioleciami i znacząco obniżać jakość życia i samopoczucie normalnie zdrowych osób. Właśnie dlatego podologia powstała, aby pomóc ludziom pozbyć się nieprzyjemnych problemów ze stopami.